Küçük Çekmece Dudak Dolgusu

Küçük Çekmece Dudak Dolgusu


Bu yazımızda, dudak dolgusu nedir ve dudak dolgusu acıtır mı sorularını cevaplayacak; dudak dolgusu fiyat konusuna değinecek, evde dudak dolgusu yapılabilir mi konusunu tıbbi olarak ele alıp netleştireceğiz.

Bu arada, dudak dolgusu fiyatları 2022 için aşağı yukarı belli! Sizler de dudak dolgusu fiyat arayışındaysanız bizlere 0542 188 30 34 iletişim numaramız, @dr.muratirmak Instagram sayfamız yada www.drmuratirmak.com web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz. Hazırsanız başlayalım;

Dudak dolgusu dudaklarınıza hacim kazandıran enjeksiyonlardır ve bir tür dermal dolgu maddeleridir.

Piyasada bulunan dudak dolgu maddeleri sentetik hyaluronik asitten (HA) oluşur. HA vücudumuzda bulunan doğal bir maddedir. Juvederm®, Restylane® ve Renee® dahil olmak üzere birçok farklı dudak dolgusu markası vardır.

Dudak dolgusu kimlere yapılır?

Dudak dolgusu yaptırmak kişisel bir tercihtir. En iyi hatlara sahip olmak adına istek ve arzularınızın peşinden gitmek güçlendirici bir motivasyon kaynağı olabilir.

dudak dolgusu fiyatları

Dudak dolgusu için dikkate alınması gerekenler şunlardır:

 • Fiziksel durumunuzla alakalı ön kontrolden geçin,
 • Gerçekçi beklentileriniz olsun.
 • Aftlar veya uçuklar dahil olmak üzere aktif bir oral enfeksiyonunuz bulunmasın,

Esasen dudak dolgusu yaptıran birçok kişi dudaklarını büyütmek ve hacim kazandırmak ister. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı dudaklarınızı büyütmek isteyebilirsiniz:

Önceki dudak boyutunu geri kazanma: Yaşlandıkça dudaklarınız küçülebilir veya incelebilir, filtrumunuz (üst dudağınız ile septum arasındaki oluk) uzayabilir ve düzleşebilir ve ağzınızın köşeleri arasındaki mesafe (interkommissural mesafe) artabilir.

Dudaklarınızın şeklini düzeltmek: Dudaklarınızın farklı boyutlarda veya şekillerde  olması ne yazık ki yaygın bir durumdur ve zaman zaman müdehale gerektirir.

Kırışıklıkları yumuşatma: Güldüğünüzde ağzınızın kenarlarında kırışıklıklar oluşabilir.

Güven artırmak: Dudak dolguları, öz saygınızı yeniden kazanmanıza ve imajınızı geliştirmenize yardımcı olabilir.

dudak dolgusu kaç para

Dudak dolgusu neden kullanılır?

Genetik, tütün kullanımı ve güneş hasarı gibi faktörlerin bir sonucu olarak zamanla dudaklarınızda hacim kaybedebilirsiniz. Bu arada bir veri paylaşalım; sadece 2018’de Dünya üzerinde 3 milyona yakın dudak dolgusu işlemi gerçekleştirilmiştir.

Dudak dolguları dudaklarınızı eski haline getirir ve hacim kazandırır. Altını çizmeliyiz dudak dolgusu yaşlanma sürecini durdurmaz ancak dudak implantları veya dudak kaldırma gibi daha invaziv cerrahi dudak büyütme operasyonları bu tip ihtiyaçlara yardımcı olabilir. Ayrıca, özgüveninizi artırıp istenen bir görünüme ulaşmanıza yardımcı olabilirler.

Dudak dolgusu ne kadar sürer?

Dudak dolgusu botoks’dakine benzer şekilde sürelidir ve genellikle 12 ila 18 ay sürer. Bununla birlikte durum, kişinin yaşına ve vücudun kalorileri enerjiye (metabolizma) ne kadar hızlı çevirdiğine de bağlıdır. Daha genç insanlar kalorileri daha hızlı yakmaya eğilimlidir, bu nedenle dudak dolguları o kadar uzun sürmeyebilir.

dudak dolgusu nasıl yapılır

Dudak dolgusu işleminden önce yapılacaklar

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), 21 yaşın altındaki hiç kimsede dudak dolgusu kullanımını onaylamamıştır. Sonuç olarak, ABD özelinde konuşursak ilgili yasalar gereğince FDA onaylı dudak dolgusu almak için en az 21 yaşında olmalısınız. Bağlı olduğunuz ülke yasalarını inceleyebilir ve buna göre dudak dolgusu işlemi için randevu alabilirsiniz.

Dudak dolgusu işleminizden önce sağlık uzmanınızla görüşeceksiniz. Detaylı sağlık durumunuz olmak üzere birçok faktörü değerlendireceklerdir. Sağlık uzmanları aşağıdaki soruları sorabilir:

 • Neden dudak dolgusu istiyorsun?
 • Beklentileriniz neler?
 • Vücudunuzdaki kusurlar hakkında çok fazla mı düşünüyorsun?
 • Eşiniz, partneriniz veya arkadaşınız sizi dudak dolgusu yaptırmaya teşvik ediyor mu?

Fiziksel ve psikolojik sağlığınız da yüzünüzün şekli de önemlidir. Hekimlerimiz; önceden var olan sağlık koşullarını veya risk faktörlerini detaylı olarak değerlendirecektir. Uzmanınızla sahip olduğunuz alerjiler, operasyonlar hakkında konuşun ve onlara bitkisel takviyeler de dahil olmak üzere aldığınız reçeteli veya reçetesiz (OTC) tüm ilaçları anlatın.

Sağlık uzmanımız müdehale öncesinde yüzünüzü muayene edecek ve detaylıca ölçecektir. Ayrıca tıbbi kaydınız için yüzünüzün ve dudaklarınızın fotoğraflarını izniniz dahilinde çekerler.

dudak dolgusu nedir

Dudaklarınızın boyutunu düşünürken nasıl görüneceğinizi hayal etmek ve bunu aktarabilmek elbette önemlidir. Yeni bir saç kesimi istediğiniz hayali bir senaryo yaratalım. Kuaförünüze, saçınızın nasıl görünmesini istediğinize dair bir fikir vermesi açısından bir fotoğraf gösterebilirsiniz ki bu sıkça yapılır malumunuz.

Ancak kuaförünüz, saçınızın dokusu, saç çizgisi, hacmi veya uzunluğu nedeniyle saçınızın fotoğraftaki gibi görünemeyeceğini de söyleyebilir.

Keza dudaklarınızın bir ünlünün dudakları gibi görünmesini isteyebilirsiniz, ancak yüz şekliniz ve yapınız benzersiz olduğu için bunu yakalamakta zorlanabilirsiniz.

Bir fotoğraf üzerinden ilerlemenin faydalı olup olmadığını sağlık uzmanınıza sorun. Ancak sağlık uzmanınız bir fotoğrafa atıfta bulunmak istemiyorsa, dudaklarınızın nasıl görünmesini istediğinizi tam olarak açıklamaya da hazırlıklı olun.

dudak dolgusu tehlikeli mi

Dudak dolgusu işlemi sırasında ne olur?

Tıp bilimi ve sağladığı olanaklar gün geçtikçe ilerliyor. Dudak dolgusu prosedürü sırasında, sağlık uzmanınız dudaklarınıza topikal anestezi uygulayabilir. Topikal anestezi dudaklarınızı bir süreliğine uyuşturacak, böylece herhangi bir acı veya sızı hissetmeyeceksiniz ve işlem olabildiğince rahat geçecek meraklanmayın.

Piyasada hekimler tarafından kullanılan uyuşturucu kremler genellikle benzokain, lidokain ve tetrakainden (BLT) oluşur. Yaklaşık 15 ila 30 dakika sonra dudaklarınız uyuşmuş olmalıdır.

Bildirdiğiniz bir BLT alerjiniz varsa, sağlık uzmanınız dudaklarınızı uyuşturmak için enjeksiyon yapabilir. Enjeksiyondan yaklaşık 15 ila 30 dakika sonra yine dudaklarınız uyuşmuş olmalıdır.

Sağlık uzmanınız daha sonra dudaklarınızın kenarları (vermilyon sınırı da denir), üst dudağınızın ortasındaki eğri dahil olmak üzere dudaklarınızın belirli bir kısmına veya tamamına dudak dolgusu enjekte etmek için ince bir iğne kullanacaktır.

Merak etmeyin. Herhangi bir acı veya sızı hissetmeyeceksiniz lakin bir miktar dokunma hissi duyabilirsiniz ve gözleriniz sulanabilir. Ortalama olarak, sağlık uzmanınız dudaklarınıza 1 mililitre (mL) dudak dolgusu ekler, bu yaklaşık bir çay kaşığının beşte biri kadardır. İğne cildinizde 2,5 milimetreden (mm) daha derine inmez.

Sağlık uzmanınız, şişlik ve morlukları en aza indirmek adına prosedür süresince dudaklarınıza bir buz torbası uygulayabilir. Tüm prosedür 30 dakika veya iki saat kadar sürebilir.

küçükçekmece dudak dolgusu

Dudak dolgusu işleminden sonra ne olur?

İşlem tamamlandıktan sonra doktorunuz, gerekli gördüğü takdirde dolguyu emmesi için dudaklarınıza hafifçe masaj yapabilir ve dudaklarınıza buz torbası uygulamaya devam edebilirler.

Sağlık uzmanınız; baş dönmesi, mide bulantısı veya kanama gibi herhangi bir yan etki yaşamadığınızdan emin olmak adına sizi 15 dakika daha izleyecek ve sonrasında taburcu edecekler.

Lokal anestezi genellikle yormaz ya da sersemletmez, böylece kendi başınıza dönebilirsiniz. Ancak her ihtimale karşı bir yakınınızın veya arkadaşınızın size refakat etmesini de isteyebilirsiniz.

Dudaklarınız şişmiş, hassaslaşmış ve morarmış olabilir endişelenmeyin. Şişlik genellikle 24 ila 48 saat sonra kendiliğinden geçse de bazı durumlarda bir hafta kadar sürebilir.

dudak dolgusu ankara

Sağlık uzmanınız ayrıca dudaklarınızı izlemek adına uygulamadan yaklaşık iki hafta sonra bir takip randevusu planlayacaktır. Tıbbi kaydınız için ikinci bir fotoğraf daha isteyebilirler, böylece işlemden önce ve iyileştikten sonra dudaklarınızın nasıl göründüğünü görebilirsiniz.

Aşağıdaki ipuçları, iyileşirken dudaklarınıza yardımcı olacaktır:

 • Enflamasyonu, ağrıyı ve şişmeyi azaltmak için 10 dakika kadar buz uygulayın.
 • En az 24 saat boyunca dudaklarınıza ruj veya başka bir ürün sürmeyin.
 • Öpüşmek ve pipetten içmek de dahil olmak üzere dudaklarınıza dokunmaktan veya büzmekten kaçının.
 • Dişlerinizi fırçalarken dikkatli olun.
 • Bolca su için.
 • En az 24 saat egzersiz yapmaktan kaçının.

Dudak dolgusunun avantajları nelerdir?

Dudak dolgusunun aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok avantajı vardır:

 • Güvenlidirler ve dudak dolgusu prosedürü de güvenlidir endişelenmeyin – düşük komplikasyon ve yine düşük yan etki riski vardır.
 • Öz saygınızı artırabilirler.
 • Geri dönüşümlüler. Dudak dolgusu yaptırdınız ancak yine de görünüşünüzden memnun değilseniz diyelim; doktorunuz dudak dolgunuzu eritmek için bir enzim (hiyalüronidaz) enjekte edebilir.

dudak dolgusu hakkında bilgiler

Eğer makaleyi okumaya devam ediyorsanız, bir çok yan etki ve olası komplikasyondan bahsettiğimizi görebilirsiniz ve bunlar sizi bir miktar tedirgin etmiş olabilir ancak tamamen açık ve net olmamız gerekeceği konusunda da bizlere hak vereceksiniz.

Dudak dolgusunun riskleri nelerdir?

Dudak dolgusu yaptırmak alanında uzman bir hekim ve streil şartlarda ilerlemiyorsa aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı riskler doğurabilir:

 • Enjeksiyon bölgelerinde kanama ve ağrı.
 • Soğuk algınlığı reaktivasyonu.
 • Renk değişikliği veya hassasiyet.
 • Enfeksiyon.
 • Dudak dolgusu bir arterin içine veya çevresine enjekte edildiğinde meydana gelebilecek doku ölümü (vasküler bozulma).
 • Dudaklarınız farklı boyutlarda olabilir (asimetrik bozukluk).
 • Dudak dolgusu, yüzünüzün diğer bölgelerine genellikle buruna doğru kanabilir.

Dudak dolgusu zararlı mı?

Dudak dolgusu medikal bir tedavidir ve komplikasyon oranı son derece düşüktür. Dudak dolgusu; plastik ve kozmetik cerrah veya dermatolog gibi deneyimli kişiler tarafından bir sağlık kuruluşunda yapıldığında kesinlikle güvenlidir.

Güzellik salonu veya SPA ile ilerleyecekseniz kurumun yeterliliğini ve referanslarını mutlaka incelemeli, yorumları detaylı olarak okumalısınız.

dudak dolgusu hizmetleri bilgi

Dudak dolgusu dudaklarınızı mahveder mi?

Deneyimli bir sağlık kuruluşu veya hekim ile ilerlemezseniz zarar görme riskiniz vardır. Dudaklarınız kalıcı olarak uzayıp sarkabilir, dudaklarınızı çevreleyen dokular ölebilir, dudak dolgusu dahil sertleşebilir veya enjeksiyon bölgeleri enfekte olabilir.

Dudak dolgusu acıtır mı?

Enjeksiyon yerlerinizde çok hafif bir ağrı hissedebilirsiniz. Ağrı 12 ila 24 saat sonra kaybolmalıdır.

Dudak dolgusu kalıcı mı?

Botoks’da olduğu gibi dudak dolgusu kalıcı değildir. Metabolizmanıza bağlı olarak genellikle 12 ila 18 ay sonra yıpranırlar. İstediğiniz hacmi korumak için rutin rötuş tedavilerine ihtiyacınız olabilir.

dudak dolgusu istanbul

Hamilelikte dudak dolgusu yapılabilir mi?

Hamilelik sırasında dudak dolgusu yaptırmanın güvenli olup olmadığı konusunda herhangi bir çalışma yapılmasa da FDA; hamilelik sırasında dudak dolgusu kullanımı onaylamamakta.

İyileşme süresi nedir?

12 ila 24 saat sonra ağrılarınız azalmalı ve şişliğiniz 24 ila 48 saat sonra geçmelidir.

Düğün benzeri ciddi bir organizasyondan önce dudak dolgusu istiyorsanız, tamamen iyileştiğinizden emin olmak adına işlemi en az iki hafta önceden planlamalısınız.

Dudaklarıma dolgu yaptırdıktan sonra ne zaman yiyip içebilirim?

Yanlışlıkla dudaklarınızı ısırmamak ve dolguyu bozmamak için topikal anestezik veya sinir bloğu enjeksiyonunun etkisi geçene kadar bir süre beklemek en iyisidir. Ayrıca en az 24 saat boyunca yüzünüzü veya dudaklarınızı silmenize neden olabilecek bulaşık yiyecekleri yemekten de kaçınmalısınız.

En az 24 saat boyunca pipet kullanmaktan veya sigara içmekten de kaçının. Dudaklarınızı büzmek de dudak dolgusunu bozabilir.

Alkol kanınızı inceltip dudaklarınızdaki morlukları daha da kötüleştirebileceğinden en az 24 saat alkol almaktan da kaçınmalısınız.

Sağlık uzmanımı ne zaman görmeliyim?

Dudak dolgusu işleminizden iki hafta sonra sağlık uzmanınızla bir takip randevusu planlayın. İncelemeyi müteakip daha fazla dolgu gerektirecek daha fazla hacim isteyip istemediğiniz de dahil olacak şekilde aldığınız sonuçları tartışacaksınız.

Sağlık uzmanıma hangi soruları sormalıyım?

 • Dudak dolgusu işlemini kaç kez yaptınız?
 • Hangi marka dudak dolgusu kullanıyorsunuz?
 • Hangi marka dudak dolgusu önerirsiniz?
 • Dudak dolgusu harici seçenekler var mı?
 • Dudaklarımın iyileşmesi ne kadar sürer?
 • İyileşirken hangi ağrı kesicileri alabilirim?
 • Risklerin ve komplikasyonların tam listesi nelerdir?
 • Hacmi korumak için takip randevularını ne sıklıkta planlamalıyım?

Dr.Murat IRMAK’dan son bir not

Dudak dolgusu yaptırmak kişisel bir karardır. Dudaklarınıza hacim kazandırmak istiyorsanız, seçeneklerinizi tartışmak için dudak dolgusu konusunda uzmanlaşmış; referanslı bir sağlık kuruluşuna veya hekime başvurun.

Dudak dolgusu özgüveninizi artırabilir ancak durumun geçici olduğunun da farkında olmalısınız. Ortalama olarak, her 12 ila 18 ayda bir yeni dudak dolgusu yaptırmanız gerekebilir.

Sorularınız ve endişeleriniz varsa bizlere 0542 188 30 34 numaralı telefonumuz üzerinden ulaşabilir, Instagram sayfamızı ziyaret edebilir veya WhatsApp’tan yazabilirsiniz.

Küçükçekmece dudak dolgusu – dudak dolgusu fiyatları başlıklı bu yazımızda; dudak dolgusu Halkalı, dudak dolgusu Küçükçekmece ve Atakent dudak dolgusu, Dr.Murat Irmak arama sonuçlarına karşılık gelen içerikler paylaştık. Umarım beğenir ve yorumlarınızı paylaşırsınız.

Yorumlar (0)

Yorum Yazın

Kategoriler

Whatsapp Yaz!
Tıkla Ara!